Sınırların ötesinde cerrahi deneyim:
Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi

da Vinci®️ Robotik Cerrahi Sistemi ilk olarak uzaydaki astronotların dünyada bulunan cerrahlar tarafından konsol kullanılarak uzaktan ameliyat edilebilmesi amacıyla kullanılmak üzere NASA tarafından geliştirildi. İlk olarak 2000 yılında Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayıyla kardiyovasküler cerrahi, üroloji, genel cerrahi ve jinekoloji alanında kullanılmaya başlanan da Vinci®️ bugün hala dünyanın ilk ve tek robotik cerrahi sistemidir.

Bu yöntemde hastanın karın bölgesinde açılan port adı verilen 8 mm genişliğinde delikler içinden robotik kolların yerleştirilmesinden sonra operasyonu tatbik eden cerrah, ameliyat masasının dışında yer alan kolların kumanda edildiği bir konsol üzerinden, organları 3 boyutlu ve 10 kat büyütülmüş olarak görerek operasyonu uygulamaktadır.

Görüntünün 3 boyutlu olması cerraha operasyon sırasında derinlik hissi kazandırıyor, bunun sonucunda ameliyat bölgesini çok daha net ve ayrıntılı olarak görebilmesini sağlıyor. Cerrah vücut içine sokulan 4 kolu, 2 kumanda kolu ve ayağının altında bulunan pedallarla yönlendirerek operasyonu gerçekleştiriyor. Normalde insanın elindeki doğal titreme, robotik cerrahide cerrahi aletlerin uçlarına hiç yansımadığı için hata payı da en aza indirilir.

En yaygın olarak üroloji alanında kullanılan Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi dünyada 1.5 milyondan fazla cerrahi operasyonu başarı ile gerçekleştirerek güvenilirliğini ispatladı.

da Vinci Robot İzmir Medicana International Hastanesinde

Uzaydaki astronotları tedavi edebilmek amacıyla yola çıkılarak bulunan bu yöntemin dünyadaki hastalar için bu kadar büyük bir konfor sağlayacağını kim bilebilirdi? da Vinci®️ Robotik Cerrahi Sistemi sayesinde cerrahlar hastaya küçük deliklerden müdahale ederek önemli ameliyatları hasta açısından daha az yara izi, daha az kan nakli ihtiyacı, daha az kesi, daha hızlı iyileşme, daha az ağrı, cerrah açısından da cerrah çok daha net görüntü aldığı için daha iyi tümör kontrolü sağlama gibi yüksek avantajlarla gerçekleştirebiliyorlar. Tıp teknolojile­rinin gelişmesi ile insanlığın elde ettiği bu olanak, cerraha ve hastaya büyük konfor ve kolaylık sağlıyor.


Robotik Cerrahi Sistemi tüm dünyada en yaygın olarak üroloji alanında kullanılıyor. Robotik cerrahide kanser kontrolü daha iyi sağlanır. Özellikle prostat kanseri ve prostatın çıkarılması başta olmak üzere ürolojik kanserlerin tedavisinde da Vinci®️ Robotik Cerrahi Sistemi büyük başarılar sağlıyor. Üç boyutlu ve yüksek çözünürlüklü görüntü özelliğine sahip kamera sistemi, 7 kademeli ve 540 derece her yöne hareket edebilme yeteneği olan robot kolları ile ameliyat sırasında kanserli doku daha net görülmekte ve çıkarılmaktadır.
Robotik cerrahi ile yapılan prostat ameliyatlarından sonra idrar kontrolü daha hızlı ve iyidir. Hastada, sertleşmeyi sağlayan prostat etrafındaki sinir ve damar demetinin korunması, robotik cerrahi ile daha net sağlanmaktadır. Böylece hasta daha erken cinsel yapama dönüş yapabilir.

 

Robotik cerrahi ile prostat kanseri ameliyatı